Sportfiskarna Blekinge

Tävlingsprogram 2017

 

För Svenska mästerskap 2017;  Tävlingsledare   Blekinge                                        Startavgifter 2017  
http://www.sportfiskarna.se/Tavling/SM-tävlingar Rolf Salomonsson                                          Junior (tom 19 år) 50 kr
        Mbl Tlf                                         Senior och Veteran 120 kr
Tävlingsgrenarna Internationellt mete, Havsfiske, Trolling,   Fluga, Abborre är förnärvarande vilande grenar i Blekinge tills ett större   intresse påvisas från tävlingsfiskarna i Blekinge. 0709-87 68 72                                                               Lag 240 kr
Email      
rolf.edmund.salomonsson@gmail.com    
       

 

Datum Gren Tävling Tävlingsplats Arrangör Tävlings ledare Samling plats Samling tid Tävlings tid
8 januari 2017 Pimpel Halen träffen Halen Olofström   SFK Rolf Salomonsson Samling   Fritsatorpet 08:45 10:00 -14:00
15 januari 2017 Mormyska DM Leversjön Olofström   SFK Rolf Salomonsson Samling   G:la Stationen Olofström 08:45 10:00 -14:00
22 januari 2017 Pimpel DM 1 &   Lagtävlingen Raslången Olofström   SFK Rolf Salomonsson Samling G:la   Stationen Olofström 08:45 10:00 -14:00
28 januari 2017 Pimpel Olofströmsträffen Halen Olofström SFK Rolf Salomonsson Samling Fritsatorpet 08:45 10:00 -14:00
5 februari 2017 Pimpel Syd träffen Sjö   någonstans i Kronoberg Klubb i Kronoberg  
12 februari 2017 Pimpel DM 2 Alljungen Blekinge   Distriktet Mats Pettersson Samling Fridluftsfrämjandet stuga 08:45 10:00 -14:00
19 februari 2017 Pimpel DM 3 Skärsjön Blekinge   Distriktet Benny Forsberg Samling   Järnvägstationen Ronneby 08:45 10:00 -14:00
25 februari 2017 Pimpel Susekullpimpel Raslången   / Blankaviken Glada   Fisken Tomislav Mamic Samling   G:la Stationen Olofström 08:45 10:00 -14:00
5 mars 2017 Pimpel Ronnebyträffen Hörnen Blekinge   Distriktet Benny Forsberg Samling Cricle   K, Kallinge 08:45 10:00 -14:00
1 maj 2017 T.Mete Kanalmete                    (2 tävlingar) Norje   Kanal Olofström   SFK Rolf Salomonsson Norje Kanal 08:45 09:30-11:00,   12:00-13:30
6 maj 2017 Gädda Gäddjakten Halen Glada   Fisken Tomislav Mamic Gräddhyllan 07:30 08:00-14:00
7 maj 2017 T.Mete DM 1 &   Lagtävlingen Mieån   Karlshamn Olofström   SFK Rolf Salomonsson Samling   G:la Stationen Karlshamn 08:45 10:00-14:00
21 maj 2017 T.Mete DM 2 Ekholmen Blekinge   Distriktet Mats Pettersson Samling G:a Slatöbron 08:45 10:00-14:00
6 juni 2016 T.Mete Rydträffen / Vår Ryd SFK   Fenan Hans Bengtsson Ryds   klubbstuga  08:00 10:00-14:00
20 augusti 2017 T.Mete DM 3   Ronnebyån Blekinge   Distriktet Benny Forsberg Samling   vid Orbit-One 08:45 10:00-14:00
10 September T.Mete Rydträffen / Höst Ryd SFK   Fenan Hans Bengtsson Ryds   klubbstuga  08:30 10:00-14:00
8 oktober 2017 Kust & Sjö DM Aspö Blekinge   Distriktet Mats Pettersson Samling   Aspö färjan Handelshamns ca 0730 07:30 10:00-14:00
14 oktober 2017 Gädda Gäddjakten Halen Glada   Fisken Tomislav Mamic Gräddhyllan 07:30 08:00-14:00

För utskrift, öppna ovan pdf fil, och spara på din data, eller skriv ut tävlings programmet direkt.